Lajme

Uilliam Gregory dhe Uilson Kokalari, dy profesionistë me origjinë shqiptare, në “NASA”

Uilliam Gregory dhe Uilson Kokalari janë dy profesionistë me origjinë shqiptare, të cilët kanë punuar për “NASA” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, transmeton albinfo.ch.

Thuhet se Gregory lindi më 14 maj 1957 në Nju-Jork dhe ushtroi profesionin e tij si pilot dhe astronaut.

Ai u diplomua në vitin 1980 për Shkenca Teknike pranë Forcave ajrore të SHBA-së dhe gradën magjistër për Inxhinieri Mekanike e mori nga Universiteti Kolumbia.

Ndërsa Kokalari lindi më 21 dhjetor 1935 në Gjirokastër dhe ishte vetëm një vjeç kur familja e tij emigroi në SHBA, transmeton tutje albinfo.ch.

Ai ishte mjaft i apasionuar pas inxhienerisë, u përfshi në punën teknologjike dhe inxhienerike që përgatiti fluturimet e programit të suksesshëm “Apollo”. /Albonfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI