Lajme

“Ujqërit e Putinit” bëjnë propagandë ruse në mes të Zvicrës

Një foto nga mediat sociale tregon ata duke pozuar mbrapa një kafke "Z" - një angazhim i qartë për luftën në Ukrainë

Për të shënuar përvjetorin e betejës së fushatës së Suvorovit të vitit 1799, personalitetet ruse kanë mbajtur të shtunën një ceremoni në Andermatt, transmeton albinfo.ch. Për shkak të luftës në Ukrainë, ishte arritur një marrëveshje paraprakisht me ambasadën ruse dhe Departamentin e Punëve të Jashtme të Zvicrës (FDFA) që kjo ceremoni të bëhej në një shkallë më të vogël, private.

Këtë e bëri të ditur një zëdhënës i Kantonit të Urit të enjten me kërkesë të agjencisë së lajmeve Keystone-SDA.

Në festë morën pjesë ambasadorët rusë dhe bjellorusë si dhe ish-kryebashkiaku i Andermatt, Ferdinand Muheim, një adhurues i dëshmuar i Rusisë.

Sipas raportimeve të mediave dhe imazheve në kanalet sociale, në vendin e mbajtjes së aktivitetit ndodheshin edhe përfaqësues të bandës ruse të motoçikletave “Ujqërit e natës”. Ata shihen si mbështetës të presidentit rus Vladimir Putin dhe janë vënë që në fillim në anën e Rusisë sa i përket agresionit në Ukrainë.

Siç raporton “Aargauer Zeitung”, motoristët e Putinit kanë udhëtuar nga e gjithë Evropa. Mediat shtetërore ruse si agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass, për shembull, kanë shkruar se ngjarja ndodhi “pavarësisht rezistencës nga Zvicra”, përcjell albinfo.ch. Gjithashtu në portalin Russkiymir është shfaqur një reportazh me titull “Zvicra feston përvjetorin e kalimit të Alpeve nga ushtria e Aleksandër Suvorov”.

Ujqërit e natës duket se takimin e kanë shfrytëzuar edhe për propagandë lufte në favor të Rusisë. Një foto nga mediat sociale tregon ata duke pozuar mbrapa një kafke “Z” – një angazhim i qartë për luftën në Ukrainë. Në forumet përkatëse, fotografitë  e ngjashme janë përhapur “në mbarë botën”, shkruan “Aargauer Zeitung”.

Monumenti Suvorov në zemër të kantonit Uri i përket Ambasadës së Rusisë, në Bernë. Memoriali në Andermatt përkujton ekspeditën e feldmareshalit rus Alexander Suvorov që ka ndërmarrë nga Italia me 21,000 ushtarë përmes Alpeve në veri në vitin e luftës 1799. Kjo rezultoi në një betejë të përgjakshme me trupat e Napoleonit në Schöllenen, transmeton albinfo.ch. Qindra ushtarë rusë kishin humbur jetën.

Një shekull më vonë, në vitin 1898, Rusia cariste ngriti në një shkëmb një kryq 12 metra të lartë me një mbishkrim të artë për nder të të rënëve.

Në maj të këtij viti, mbi monument është hedhur ngjyrë verdhë dhe blu (flamuri i Ukrainës). Ambasada ruse më pas u desh të paguante vetë për pastrimin.

(Foto: FB)