Lajme

Vala e të nxehtit: Pse është kaq nxehtë në Zvicër?

Jo shumë kohë më parë jemi ankuar për motin e ftohtë dhe me shi në Zvicër, duke uruar ditë më me diell dhe më të ngrohta. Dëshira jonë është realizuar - por pse saktësisht është kaq nxehtë dhe çfarë mund të presim për javët në vijim?

Temperaturat kanë arritur të lartat në pjesën më të madhe të Zvicrës në ditët e fundit, por më e mira (ose më e keqja, në varësi të kujt pyesni) nuk ka ardhur ende: meteorologët parashikojnë 32 gradë për të premten.

“Vala aktuale e të nxehtit është relativisht ekstreme për muajin maj”, tha meteorologu Joshua Gehring nga shërbimi zyrtar i motit MeteoSwiss në një intervistë me platformën e lajmeve Watson, transmeton albinfo.ch.

Pse është kaq shumë nxehtë tani?

Një arsye nuk duhet të jetë befasi për askënd: “Ajo që ne po përjetojmë aktualisht, domethënë një valë relativisht e hershme e të nxehtit, është një pasojë e drejtpërdrejtë e ndryshimit të klimës”, vuri në dukje Gehring.

Konkretisht, një fenomen i quajtur “kupola e nxehtësisë” po fluturon mbi Evropë. Është, sipas Gehring, “një anticiklon i ndenjur që vepron si një kapak për të grumbulluar dhe mbajtur nxehtësinë”.

Kjo është pothuajse ajo që ndodh kur vendosni një kapak mbi një tenxhere të vluar – nxehtësia në të kapet dhe nuk mund të shpëtojë.

Çfarë mund të presim për javën e ardhshme?

Parashikimi bën thirrje që vala e të nxehtit të përfundojë nga fillimi i javës së ardhshme, me më shumë temperatura sezonale, mbi 20 gradë në të gjithë vendin.

Çfarë mund të bëni ndërkohë për t’u qetësuar?

Ajri i kondicionuar i brendshëm është i rrallë në Zvicër, por mbajtja e ftohtë është më e lehtë jashtë.

Për shembull, bollëku i liqeneve dhe lumenjve në Zvicër ofron një lehtësim të mirëpritur në ditët e nxehta.

Dhe nëse ju pëlqejnë pishinat, lajmi i mirë është (të paktën gjatë valës së të nxehtit) që disa po e fikin ngrohjen për të bojkotuar gazin rus, kështu që ju mund të bëni një not të këndshëm dhe të lezetshëm, transmeton tutje albinfo.ch.

Gjithashtu, shumica e shatërvaneve publike në Zvicër derdhin ujë të ftohtë me të cilin mund të pini dhe të spërkatni veten.

Nëse gjithçka tjetër bie, drejtohuni drejt akullnajave (përderisa ato zgjasin).

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI