Futboll

VAR debuton në Superligën zvicerane

Superliga e Zvicrës ka nisur me një risi dhe tashmë tifozët dhe lojtarët duhet të mësohen me VAR (teknologjia në fushë)

Superliga e Zvicrës ka nisur me risi, duke ndjekur rrugën e kampionateve më të forta evropiane.

Nga ky edicion do të jetë VAR-i (tekonologjia në fushë) në Superligë. Me këtë duhet të mësohen tifozët dhe futbollistët në fushë, shkruan albinfo.ch.

Për herë të parë VAR është përdorur në ndeshjen hapëse ndërmjet Baselit dhe Sionit, ku fituan vendasit 4:1.

Një dyshim për penallti në favor të mysafirëve bëri që të ndërhyjë VAR dhe të anulojë vendimin e gjyqtarit kryesor.

Kjo ishte hera e parë që u përdor, por do të përdoret më shpesh në vazhdim të kampionatit.

Sa i përket ndeshjes hapëse, Baseli fitoi 4:1, me një gol nga Albian Ajeti, i cili bëri edhe dy asistime.

 

 

VAR kishte edhe në ndeshje tjera.