Maqedonia

Vdes alpinisti, bie në humnerë

Trupin nga humnera, me siguri e kanë nxjerrë alpinistët të cilët ishin së bashku me të

Një alpinist nga Maqedonia e Veriut e ka humbur jetën në malin Olimp në Greqi, pasi kishte rënë në humnerë, me siguri pasi që paraprakisht ndihej keq.

Sipas informacioneve të korrespondentes e MIA-s në Athinë, bëhet fjalë për një grup prej rreth nëntë personash, të cilët po bënin alpinizëm në Olimp, burri ose është ndjerë keq, ose kishte sulm në zemër, pastaj ka rënë në humnerë, ndërsa autopsia në mënyrë shtesë do t’i konfirmojë arsyet e sakta të vdekjes.

Trupin nga humnera me siguri e kanë nxjerrë alpinistët, të cilët ishin së bashku me të. Në bartjen e trupit nga vendi i incidentit në shtëpinë alpiniste “Spilios Agapitos” që gjendet në lartësi mbidetare prej 2.100 metrave, kanë intervenuar 14 pjesëtarë të zjarrfikësve dhe të njësisë speciale të shpëtimit dhe të shërbimit kundër zjarreve nga Litohoro, përcjell albinfo.ch.