Lajme

Vërshime në Austri, gjendje emergjente në Kärnten

Jugu i Austrisë po përballet me reshje të dendura shiu dhe përmbytje. Në Carinthia u shpall alarmi i mbrojtjes civile dhe tashmë ka një fatkeqësi në disa rajone të Styria. Në Lavanttal, 70 shtëpi u evakuuan.

Banorëve iu kërkua nga ekipi i menaxhimit të krizave të rrethit të paketonin gjërat më të rëndësishme dhe të largoheshin nga shtëpitë, shkruajnë mediat austriake.

Në lagjen Klagenfurt-Land, shtëpitë gjithashtu duhet të evakuohen. Në fshatin Ferlach të Waidisch, katër shtëpi u evakuuan për shkak përmbytjeve.

Situata mbetet e rëndë edhe në rajone të tjera. Edhe në komunën Eisenkappel-Vellach, lumenjtë dolën nga shtrati dhe fshati nuk mund të arrihet me rrugë. Kryebashkiaku Elisabeth Lobnik (SPÖ) apelon për sensin e shëndoshë të njerëzve: “Ju lutemi qëndroni në shtëpi, ka rrezik për jetën!” Gjithmonë ka rrëshqitje balte dhe rrëshqitje dheu, përcjell albinfo.ch.

Rreziku i përmbytjeve po rritet edhe në Klagenfurt. Qyteti u bën thirrje banorëve në Viktring dhe Waidmannsdorf të jenë veçanërisht të kujdesshëm.

Rekomandohet të lini automjetet jashtë parkingut nëntokësor, të ruani të sigurta dokumentet dhe sendet e rëndësishme dhe të shmangni udhëtimet e panevojshme. Ju gjithashtu duhet të qëndroni larg zonave të lido, Sattnitz dhe Rotschitzenbach, shkruan krone.

Pasditen e së premtes vonë, fatkeqësitë e para u shpallën në Styria juglindore. Ushtrisë iu desh të angazhohej.

“Kjo nuk është një ditë e mirë për Styria – dhe bazuar në parashikimet, do të jenë ende orë vërtet të vështira, nëse jo ditë,” tha Christopher Drexler, kreu i shtetit, përcjell albinfo.ch.