E-Diaspora

Videoja e shqiptarit hero nga Aalaska që u klikua me miliona herë

Një tërmet i fuqishëm i magnitudës 7 shkallë, të premten e kaluar e tronditi jugun e Alaskës, shkruajnë mediat e huaja, njofton albinfo.ch.

Tërmeti ka krijuar një panik të madh në Anchorage, një qytet i njohur për tërmete të shumtë.

Deri më tani nuk është raportuar asnjë viktimë, por disa të plagosur që janë vendosur nëpër spitale. Policia ka raportuar “dëmtim të gjerë të infrastrukturës” në qytetin kryesor të këtij shteti të veriut, të Shteteve të Bashkuara.

Videoja e një familje shqiptare, është bërë virale në internet dhe është klikuar me miliona herë, ndërsa mediat amerikane nuk ndalojnë së shkruari për familjen shqiptare e cila e rrëfen tmerrin e këtij tërmeti, informon Albinfo.ch.

Bëhet fjalë për T.S. nga Elbasani, i cili me familjen e tij prej vitesh jeton në Alaskë.

Dyshohet se ky është i vetmi tërmet në botë me fuqi 7.0 ballësh, që nuk ka shkaktuar viktima.