Lajme

Vodhi argjend në një kompani, arrestohet shqiptari në këtë shtet evropian

Natën e 18 marsit, karabinierët e Seksionit të Radiomobilave të Kompanisë Bracciano përgjuan një makinë që vinte nga Manziana dhe u nis për në Bracciano, përcjell albinfo.ch.

Personat që ndodheshin në mjet, duke parë patrullën, kanë tentuar të arratisen.

Kjo rezultoi në një ndjekje nëpër rrugët e komunës Bracciano, në fund të së cilës dy burra braktisën automjetin dhe u përpoqën të mbulonin gjurmët e tyre në fshatin e zonës së Castel Giuliano.

Por, karabinierët italianë kanë mundur të ndalojnë një shtetas shqiptar 26-vjeçar dhe e kanë arrestuar për veprën penale të rezistencës ndaj një zyrtari publik.

Pasi kontrolluan makinën me të cilën po udhëtonin shqiptarët, karabinierët gjetën dhe sekuestruan disa pjesë argjendi dhe 250 kg produkte qumështi, të vjedhura mbrëmjen e 17 marsit nga një kompani në Canale Monterano.

Vlera e produkteve është rreth 6000 euro, e cila i është kthyer pronarit të ligjshëm. Ndaj, për këtë arsye, 26-vjeçari është denoncuar edhe në Autoritetin Gjyqësor për veprën penale të marrjes së sendeve të vjedhura, ndërsa po punohet për identifikimin e pronarit të sendeve të argjendit.

Arrestimi është pjesë e një konteksti më të gjerë shërbimesh që synojnë të luftojnë fenomenin e krimeve grabitqare, veçanërisht atë të vjedhjeve të banesave. Operacioni për identifikimin e bashkëpunëtorit vazhdon.