Lajme

Vonesa, anulime: Si do të goditet Zvicra nga greva e kompanisë Lufthansa?

Një grevë të mërkurën nga ekuipazhi tokësor i linjës ajrore gjermane Lufthansa do të ndërpresë një duzinë fluturimesh që nisen nga Zvicra dhe të planifikuara për të mbërritur në Zvicër, transmeton albinfo.ch.

Rreth 1,000 njerëz do të ndikohen drejtpërdrejt nga anulimet, thanë linjat ajrore zvicerane të martën pasdite.

Gjithsej 12 fluturime do të anulohen në rrugët e Cyrihut për në Dyseldorf (tri fluturime vajtje-ardhje) dhe nga Gjenevë në Frankfurt (gjithashtu tri fluturime vajtje-ardhje). Fluturimet nga Cyrihu në Mynih gjithashtu do të ndikohen.

Duke qenë se Frankfurti është një qendër kryesore e lidhjeve për fluturimet me distanca të gjata, SWISS rekomandon rezervimin për një ditë tjetër.

“Swiss informon pasagjerët e saj për anulimet e fluturimeve dhe u kërkon atyre të kërkojnë alternativa të mundshme”.

“Nëse ju ende merrni fluturimin tuaj për në Frankfurt ose Mynih pa një alternativë të konfirmuar për fluturimin e mëtejshëm, ekziston rreziku që nuk do të jeni në gjendje të vazhdoni udhëtimin tuaj atje për disa orë ose ditë”, tha SWISS.

Aksioni i grevës ishte paralajmëruar për të mërkurën, por sindikatat kanë refuzuar të përjashtojnë greva të tjera në ditët në vijim.

Në total, rreth 1,000 fluturime do të anulohen, me 134,000 pasagjerë të prekur në gjithë Evropën, transmeton tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI