Lajme

Winterthur: Sekuestrohen armë gjatë bastisjes së një grupi neonazist

"Në një aksion të orientuar ndaj personave të dyshuar se kultivojnë ide të ekstremizmit të krahut të djathtë dhe duan t`i përhapin ato, janë sekuestruar disa armë zjarri"

Policia e Kantonit të Cyrihut dhe policia e qytetit të Winterthurit kanë realizuar të mërkurën dy bastisje të shtëpive në një mjedis neo-nazist në Winterthur, shkruan srf.ch.

“Në një aksion të orientuar ndaj personave të dyshuar se kultivojnë ide të ekstremizmit të krahut të djathtë dhe duan t`i përhapin ato, janë sekuestruar disa armë zjarri”, shkruan policia e kantonit në një komunikatë të saj.

Sipas informacionit, në shënjestër të aksionit ishin dy zviceranë të moshës 19-vjeçare, transmeton albinfo.ch. Policia e kantonit të Cyrihut është duke vazhduar hetimet e mëtutjeshme lidhur me rastin.

Vetëm pak ditë më parë, gazeta “Tages-Anzeiger” ka raportuar për një student 19-vjeçar të artit, i cili është shfaqur në internet me emrin Eszil si udhëheqës i grupit neo-nazist të Winterthurit me emrin “Eisenjugend Schweiz” (Rinia e hekurt, Zvicër).

Ndër të tjera, në raportimin e gazetës një mik i fëmijërisë i ekstremistit të krahut të djathtë është cituar të ketë thënë: “Ai më ka treguar koleksionin e tij të e armëve. Një kallashnikov, dy karabina, dy pistoleta. Po kështu ai mbante edhe municion në shtëpi. Të gjitha këto të ligjshme, me licencë për armë”.

“Aksioni ishte rezultat i hetimeve që kanë rrjedhur në një periudhë të gjatë kohore”, thuhet në komunikatën e policisë, përcjell albinfo.ch.

“Por, aktualisht nuk mund të ofrohen informacione të mëtejshme në lidhje me kohën ose procedurën e ndjekur taktike”.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI