Ukraina

Zelensky fton Bidenin në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje presidentit amerikan, Joe Biden, të vizitojë Ukrainën.

“Unë mendoj se ai është lideri i Shteteve të Bashkuara dhe kjo është arsyeja pse ai duhet të vijë këtu”, tha Zelensky gjatë një interviste për CNN.

“Është vendimi i tij, sigurisht, dhe çdo plan do të varet nga situata e sigurisë”, tha Zelensky, duke shtuar se ai mendon se ka gjasa që Biden të vizitojë vendin.

Uashingtoni thuhet se po shqyrton mundësinë për dërgimin e sekretarit të Mbrojtjes, Lloyd Austin, ose sekretarit të Shtetit, Antony Blinken, në Ukrainë, gjë që nëse është e vërtetë do ta bënte të pamundur që vetë Biden të udhëtonte në Kiev në një të ardhme të afërt.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI