Bota

Zjarr në Notre-Dame në Paris

Një zjarr ka shpërthyer në katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris.

Shkaku i zjarrit nuk ishte i qartë, por zyrtarët thonë se kjo mund të lidhet me punën e rinovimit.

Imazhet në mediat sociale tregojnë shenja të tymit që hedhin dritë në ajër mbi ndërtesën gotike 850-vjeçare.

Vitin e kaluar, Kisha Katolike në Francë filloi një thirrje urgjente për fonde për të shpëtuar katedralen, e cila po fillonte të shkërmoqet.

Një operacion i madh është duke u zhvilluar për të luftuar zjarrin, i cili shpërtheu të hënën pasdite. Një zonë që rrethon ndërtesën në qendër të Parisit është pastruar, thanë zyrtarët, shkruan BBC, përcjell albinfo.ch.

Kryebashkiaku i Parisit, Anne Hidalgo, e përshkroi atë si një “zjarr të tmerrshëm” dhe i nxiti njerëzit në vendngjarje që të respektojnë kufijtë e krijuar nga ekuipazhet e zjarrit për të siguruar që ata të mbeten të sigurt.