Lajme

Zuckerberg humb 29 miliardë dollarë, ndërsa Bezos fiton 20 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg humbi 29 miliardë dollarë në vlerë neto të enjten, pasi aksionet e Meta Platforms Inc (FB.O) shënuan një rënie rekord njëditore, ndërsa miliarderi tjetër, Jeff Bezos, shtoi 20 miliardë dollarë në vlerësimin e tij personal pas fitimeve të suksesshme të Amazon-it. Aksionet e Metës ranë 26%, duke fshirë më shumë se 200 miliardë dollarë në fshirjen më të madhe të vlerës së tregut njëditor për një kompani amerikane.

Kjo e rrëzoi pasurinë neto të themeluesit dhe shefit ekzekutiv, Zuckerberg, në 85 miliardë dollarë, sipas Forbes.

Zuckerberg zotëron rreth 12.8% të gjigantit të teknologjisë i njohur më parë si Facebook.

Bezos, themeluesi dhe kryetari i shitësit me pakicë të tregtisë elektronike Amazon, zotëron rreth 9.9% të kompanisë, sipas të dhënave të Refinitiv. Ai është gjithashtu njeriu i tretë më i pasur në botë, sipas Forbes. Fitimi i Amazon gjatë tremujorit të pushimeve u rrit, falë investimeve të saj në kompaninë e automjeteve elektrike Rivian; dhe kompania tha se do të rriste çmimet vjetore të abonimeve Prime në Shtetet e Bashkuara, duke i çuar aksionet e saj deri në 15% në tregtimin e zgjatur dhe duke e përgatitur atë për fitimin më të madh të përqindjes që nga tetori 2009, shkruan “Reuters”, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI