Lajme

Zvicër: 10.700 të infektuar dhe 161 të vdekur nga koronavirusi

Ndërsa disa mediume dhe organizata, si worldometers.info etj., njoftojnë për 171 të vdekur nga koronavirusi në Zvicër deri më tani

Vazhdon të rritet me shpejtësi numri i të infektuarve nga koronavirusi në Zvicër. Siç bën të ditur  Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) kanë qenë tashmë 10,700 raste të konfirmuara nga laboratori të enjten pasdite, numër ky që është  rreth 1.000 më i madh se një ditë më parë, shkruan srf.ch

Brenda po këtij intervali kanë vdekur 161 njerëz nga sëmundja e mushkërive Covid 19. Sikurse dhe ditëve tjera, organizata dhe media të ndryshme japin të dhëna të tjera për numrin e viktimave, shkruan albinfo.ch. Kështu, platforma worldometers.info njofton për 171 të vdekur nga koronavirusi në Zvicër deri më tani.

Deri më tani në Zvicër janë realizuar rreth 91,400 testime, vazhdon njoftimi i BAG. Numri i testimeve do të rritet vazhdimisht.

Numri më i madh i infeksioneve për 100,000 banorë (incidenca) vazhdon të mbetet në kantonin e Ticinos (392.8). Pasojnë  kantonet: Vaud (294.2), Basel-Stadt (292.1) dhe Gjenevë (205.4 ).