Lajme

Zvicër: Çfarë tha Zelensky në fjalimin e tij në Davos

Fjalim në Forumin Ekonomik Botëror

Sot. presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka folur nga distanca në Forumin Ekonomik Botëror që po mbahet në Zvicër, duke u thënë udhëheqësve të biznesit se çfarë duhet bërë më shumë për të mbështetur vendin e tij gjatë luftës me Rusinë, përcjell albinfo.ch.

Këtu janë veprimet kryesore që ai bëri thirrje:

Sanksione më të forta ndaj Rusisë

Një temë kryesore e fjalimit të Zelensky ishte dëshira e tij që vendet duhet të shkojnë më tej në gjymtimin ekonomik të Rusisë. Ai tha se nuk besonte se aktualisht kishte ndonjë masë “maksimale”, por “duhet të ketë”.

Sanksionet kryesore që ai tha se donte të shihte janë: një embargo e plotë ndaj naftës ruse, të gjitha bankat ruse të ndaluara nga sistemet globale dhe të gjitha tregtitë me Rusinë të braktisura, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Më shumë armë

Ashtu si me shumë nga fjalimet e tij video, Presidenti Zelensky bëri thirrje për më shumë artileri, duke thënë se Ukrainës i duhen “të gjitha armët që kërkojmë, jo vetëm ato që janë siguruar”.

Ai shtoi se dhjetëra mijëra jetë do të ishin shpëtuar nëse Kievi do të kishte marrë “100% të nevojave tona menjëherë në shkurt” kur filloi lufta.

Një marrëveshje për të siguruar ‘forcë brutale’ nuk do të sundojë botën

Duke treguar temën e WEF-së për këtë vit – historia në një pikë kthese – Zelensky tha se ky ishte një moment jetik për të pranishmit që të vendosnin nëse “forca brutale do të sundojë botën”.

Bizneset të largohen nga Rusia dhe të investojnë në Ukrainë

Zelensky tha se ishte jetike për çdo biznes që është ende në Rusi që të ndërpresë operacionet menjëherë dhe këmbënguli se ata duhet të investojnë paratë e tyre në rindërtimin e Ukrainës.

Ai tha se kjo ishte jetike për çdo kompani që dëshironte të sigurohej se nuk kishte financuar padashur “interesat e gjakut” të Rusisë.

 

 

 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI