Koronavirusi: çast pas çasti

Zvicër: Shtëpia e pleqve u prek nga varianti britanik Covid-19

Tri të katërtat e banorëve të një shtëpie pleqsh në Zvicrën jugore dhe gjysma e punëtorëve të saj janë infektuar me variantin e ri të koronavirusit

Kantoni italishtfolës Ticino tha se një seri infeksionesh ndodhën në suksesion të shpejtë si dhe një riinfeksion. Kjo bëri që zyrtarët e shëndetësisë të kryenin renditjen gjenetike, e cila konfirmoi se varianti britanik po qarkullonte.

“Ky test spastrimi kishte konfirmuar një përhapje të shpejtë të shpërthimit, me rreth gjysmën e stafit dhe tri të katërtat e mysafirëve pozitivë, pavarësisht nga masat mbrojtëse të vendosura”, tha qeveria kantonale në një deklaratë, përcjell albinfo.ch.

Shtëpia për të moshuarit, në komunën e Mendrisio, është mbyllur ndërkohë për vizita.

Turist i vetëm britanik

Zvicra ka raportuar 120 raste të variantit shumë infektues britanik, përfshirë edhe në vendpushimin malor Wengen. Atje, një turist i vetëm britanik mendohet të ketë sjellë virusin e mutuar në rajon, duke rezultuar në anulimin e garave të skive në Kupën e Botës këtë fundjavë.

Qeveria e Ticinos nuk lëshoi ​​numrin e njerëzve të lidhur me shpërthimin e shtëpisë së pleqve ose nuk tha nëse kishte pasur ndonjë fatalitet ose shtrime në spital.

“Është mirë të kujtohet se lloji britanik i virusit nuk është më serioz, por më ngjitës”, tha kantoni. “Prandaj kërkon ndjekje më intensive të kontakteve për të shmangur përhapjen e saj sa më shumë që të jetë e mundur”.

Të mërkurën Zvicra njoftoi masa më të rrepta, duke përfshirë mbylljen e dyqaneve në një përpjekje për të zvogëluar kontaktet mes frikës se britanikët dhe variante të tjera mund të përhapen me shpejtësi dhe të mbingarkojnë spitalin dhe infrastrukturën e kujdesit shëndetësor.

Pothuajse 8,000 njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në Zvicër, e cila ka një popullsi prej 8.6 milionë banorësh.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI