Lajme

Zvicër: Sulmohen dy furgonë që bartnin para

Dy furgonë që transportonin para janë sulmuar në Zvicrën perëndimore nga kriminelët me mitraloz. Një furgon arriti të shpëtojë.

Rreth orës 3.10 të mëngjesit të premten dy furgonët e parave u detyruan “nga disa automjete” të ndalen në korsinë e daljes në kryqëzimin autostradës La Sarraz jo larg Lozanë, tha policia kantonale Vaud në një lidhje të jashtme.

Shoferi i njërit furgon arriti të dëbohej, ndërsa kolegët e tij në automjetin tjetër u urdhëruan të dilnin në drejtim të armës. Ata u rrahën dhe më vonë morën kujdes mjekësor, sipas policisë.

Sulmuesit kapën përmbajtjen e furgonit para se të ndiznin zjarr për të gjitha automjetet. Ata përdorën disa vetura shpëtimi, të cilat u ndanë më vonë gjithashtu.

Numri i saktë i hajdutëve dhe automjeteve nuk dihet aktualisht, tha policia.

Sulme të shumta

Disa sulme ndaj transportuesve të parave, ndonjëherë shumë spektakulare, kanë ndodhur në kantonin Vaud. Në fund të qershorit një furgon i blinduar u grabit në Mont-sur-Lausanne, një vit pas një ngjarje të ngjashme në të njëjtin vend.

Në prill të vitit 2018, një sulm ndaj së njëjtës kompani korrierësh u krye në periferinë e Lozanëve nga njerëz që markonin kallashnikov.

Korrierët dhe policia po kërkojnë ndryshime legjislative, duke thënë se furgonët e blinduar duhet të jenë në gjendje të udhëtojnë natën.

Sidoqoftë, qeveria sapo ka rekomanduar që një mocion përkatës të refuzohet, përcjell albinfo.ch.