Lajme

Zvicër: Vala e katërt Covid ‘ende nuk ka përfunduar’

Shkalla e infeksioneve të reja Covid dhe shtrimet në spitale kanë rënë në Zvicër javën e kaluar. Por, situata e përgjithshme mbetet e tensionuar dhe shkalla e vaksinimit është ende shumë e ngadaltë, thonë zyrtarët shëndetësorë.

“Situata ka vazhduar të qetësohet. Ky trend është mbajtur për një kohë tani”, u tha gazetarëve të martën Patrick Mathys, kreu i ekipit të krizës së Qeverisë në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH), përcjell albinfo.ch.

Mesatarja shtatëditore e infeksioneve të reja ditore është në 1,804, një rënie prej 31% në krahasim me javën e kaluar.

Shumica e infeksioneve të reja janë regjistruar në mesin e atyre të moshës 10-19 vjeç. Sidoqoftë, situata mbetet e tensionuar, shtoi Mathys. Spitalet janë shumë të zëna, me tre të katërtat e shtretërve të kujdesit intensiv të zënë. Prej tyre, 30% merren nga pacientë me Covid. Numrat e vaksinimit janë inkurajues, tha ai, por shkalla e vaksinimit është “shumë e ngadaltë” për të pasur një ndikim të rëndësishëm pozitiv. Pak më shumë se 53% e popullsisë janë vaksinuar me dozën e dytë, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI