Kosova

Nuk ka ushtarë zviceranë të lënduar: Zvicra bën thirrje për qetësi në Veri të Kosovës

Trupat e KFOR-it janë të përkushtuara për paqen dhe sigurinë në rajon. Çdo akt provokimi duhet të shmanget nga të gjithë të përfshirët

Të paktën 24 ushtarë janë plagosur në përleshjet mes serbëve militantë dhe forcave të sigurisë së KFOR-it të hënën – mes tyre nuk ka ushtarë zviceranë, transmeton albinfo.ch.

Departamenti Federal i Punëve të Jashtme të Zvicrës (EDA) ka dënuar me shprehjen më të ashpër sulmet ndaj ushtarëve të forcës mbrojtëse të Kosovës KFOR në veri të Kosovës. Përveç kësaj, EDA ka bërë thirrje për kthimin e qetësisë në rajon.

Trupat e KFOR-it janë të përkushtuara për paqen dhe sigurinë në rajon, thuhet në një postim në Twitter, të bërë nga EDA. Çdo akt provokimi duhet të shmanget nga të gjithë ata që janë të përfshirë.

KFOR-i u formua në vitin 1999 pas përfundimit të Luftës së Kosovës si një formacion ushtarak shumëkombësh. Trupat, në të cilat ushtria zvicerane është e përfshirë me Swisscoy, janë nën drejtimin e NATO-s.

Nuk ka pjesëtarë të lënduar të Swisscoy

Nga ana tjetër, Departamenti Federal i Mbrojtjes, Mbrojtjes Civile dhe Sportit (DDPS) njoftoi se asnjë pjesëtar i Swisscoy nuk ishte në vendin ku ndodhën trazirat, përcjell albinfo.ch. Qendra e kompetencës së ushtrisë zvicerane për ndërtimin e paqes ndërkombëtare (Swissint), Swisscoy dhe KFOR kanë vëzhguar situatën në terren. Siguria e pjesëtarëve të Swisscoy ka përparësi.

Ushtarët zviceranë janë të angazhuar në shërbimin mjekësor, në logjistikë etj. por jo në shuarjen e protestave. Ata janë të stacionuar, veç tjerash, edhe në veri të vendit. Në rast sulmi të drejtpërdrejtë, ushtarët e Swisscoy-t kanë të drejtë për vetëmbrojtje.