Koronavirusi: çast pas çasti

Zvicra, e gatshme për të vaksinuar fëmijët dhe adoleshentët

Qeveria zvicerane ka vaksina për fëmijët, por edhe adoleshentët

Qeveria zvicerane po planifikon përpara. Është vendosur një porosi për shtatë milionë doza të tjera të vaksinës Moderna për shpërndarjen në fillim të vitit të ardhshëm.

Logjika është se njerëzit, sigurisht ata të klasifikuar në rrezik, ka të ngjarë të kenë nevojë për doza përforcuese të vaksinës deri në fund të vitit dhe deri më 2022, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Marrëveshjen e bën Moderna, e cila ka pajisje prodhimi në kantonin Valais, furnizuesin kryesor të vaksinave për vendin. Megjithëse ka porosi edhe për Pfizer / Biontech, Curevax dhe Novavax.

Qeveria thotë se ka mjaft doza, ose të gatshme ose të porositura, për të vaksinuar fëmijë dhe adoleshentë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI