Lajme

Zvicra, investitori i tretë nga të huajt në Kazakistan

Zvicra është investitori i tretë më i madh i huaj në Kazakistan, dhe kishte rënë në sy në heshtjen e saj ndaj ngjarjeve në vend deri të mërkurën, kur Sekretarja e Shtetit, Livia Leu, zbuloi se kishte folur me ministrin e Jashtëm kazak, përcjell albinfo.ch.

“Zvicra bën thirrje për një përgjigje proporcionale” ndaj trazirave, shkroi ajo në Twitter. Presidenti Kassym-Jomart Tokayev kishte urdhëruar forcat e sigurisë që të qëllonin mbi protestuesit. Vetë Tokayev ka një histori në Gjenevë: ai ishte drejtor i përgjithshëm i selisë së OKB-së atje nga 2011-2013, kujton Le Temps, Lidhja e jashtme.

Marrëdhëniet e mira të Zvicrës me Kazakistanin nuk duhet të pengojnë kritikimin e ashpër të reagimit të autoriteteve ndaj protestave – krejt e kundërta, i tha gazetës një parlamentar zviceran. /Albinfo.ch

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI