Ukraina

Zvicra kërkon që rusët dhe bjellorusët të përjashtohen nga federatat sportive

Zvicra po kërkon që Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) të përjashtojë zyrtarët rusë dhe bjellorusë nga postet e larta në federatat ndërkombëtare të sportit.

Ministrja zvicerane e Sportit, Viola Amherd, i dërgoi një letër presidentit të IOC, Thomas Bach, organizata e të cilit është e vendosur në qytetin zviceran të Lozanës, përcjell albinfo.ch.

Sipas agjencisë së lajmeve Keystone, letra thekson se për shkak të situatës në Ukrainë nuk mjafton më përjashtimi i atletëve nga të dy vendet nga garat jashtë vendit. Rreth 53 organizata ndërkombëtare sportive kanë selinë e tyre në vendin alpin, 46 prej tyre në kantonin Vaud në liqenin e Gjenevës. Në mars, një grup prej rreth 30 vendesh, duke përfshirë Zvicrën, lëshoi ​​një deklaratë që kërkonte marrjen e masave efektive nga federatat ndërkombëtare të sportit kundër Rusisë dhe Bjellorusisë.

Të shtunën, Christoph Lauener, kreu i komunikimit në Zyrën Federale të Sportit të Zvicrës tha se Zvicra kishte marrë një qëndrim të qartë me deklaratën. Megjithatë, federatat ndërkombëtare të sportit janë të organizuara sipas ligjit privat. IOC ka mjete shumë më efektive se shteti dhe mund të përjashtojë federatat nga familja olimpike nëse është e nevojshme, shtoi ai. Swiss Olympic, Komiteti Olimpik Zviceran, mbështet qëndrimin e qeverisë.

“Ne do të donim trajtim të barabartë të sportistëve dhe zyrtarëve”, tha zëdhënësi i mediave, Alexander Wäfler, për mediat zvicerane, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI