Lajme

Zvicra me një vaksinë të re kundër Covid, përbëhet nga mikrogjilpërat

Zvicra po kryen një provë për një mënyrë të re për të administruar vaksinën kundër Covid.

Është një copëz që shtypet në lëkurë. Ai përbëhet nga mijëra mikrogjilpëra që mezi hyjnë në lëkurë. Është pa dhimbje dhe shpresohet se do të ndihmojë ata që nuk janë vaksinuar pasi kanë frikë nga gjilpërat, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Patch-i është zhvilluar nga një kompani britanike dhe prova e parë në botë po kryhet në Spitalin Universitar të Lozanës.

Vaksina patch shpërndahet në dy doza, por shpresohet se përgjigja imune do të jetë më e fortë se vaksinat aktuale në përdorim dhe nuk do të ketë nevojë për një vaksinë përforcuese.

Vaksina funksionon ndryshe duke vrarë qelizat e infektuara. Shpresohet se kjo metodë do të sigurojë imunitet më të qëndrueshëm. Ndoshta për dekada.

Rezultatet e para do të jenë të disponueshme në qershor.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI