Lajme

Zvicra miraton edhe vaksinën Moderna për 12-vjeçarët

Zvicra tani ka miratuar të dy vaksinat për përdorim te njerëzit e moshës 12 vjeç

Zvicra të hënën miratoi vaksinën e Modernës për Covid-19 për të rinjtë nga 12 deri në 17 vjeç, javë pasi rregullatorët e BE-së autorizuan ilaçin për të njëjtën grupmoshë. Autoriteti rregullator Swissmedic, i cili tashmë ka miratuar Pfizer-BioNTech për mbi 12 vjeç, tha se rezultatet nga një studim i vazhdueshëm treguan se Moderna kishte 93 për qind efikasitet në grupmoshën e re, përcjell albinfo.ch.

“Vaksina prodhoi një përgjigje të ngjashme imune në këtë studim krahasuar me të rriturit e rinj të moshës 18 deri në 25 vjeç”, tha rregullatori.

Zvicra, e cila nuk është në Bashkimin Evropian, ka procesin e vet rregullator dhe ishte vendi i parë në Evropën kontinentale që filloi të përdorte Pfizer-BioNTech.

Vendi ka lëshuar më shumë se 9.1 milionë doza dhe gati 49.2 për qind e popullsisë prej 8.6 milionësh tani janë plotësisht të vaksinuar. Sidoqoftë, marrja është ngadalësuar javët e fundit. Gati 2.5 milionë doza u administruan në qershor, por më pak se 1.4 milionë në korrik.

Virusi ka vrarë 10,354 njerëz në Zvicër dhe 723,907 teste pozitive janë regjistruar.

Vaksina e Covid-19 e Modernës përdoret në 48 vende, pas AstraZeneca (161), Pfizer-BioNTech (88) dhe Sinopharm (49), sipas një numërimi të AFP.