Shkurt.ch

Burrat punojnë gjithnjë më shumë në familjet zvicerane

Burrat zviceranë po punojnë gjithnjë e më shumë në familjet e tyre, por shumicën e punës vazhdojnë ta bëjnë gratë. Kjo është treguar nga shifrat e reja nga Zyra Statistikore Federale FSO, përcjell albinfo.ch.

Vitin e kaluar burrat kishin mesatarisht 17.9 orë që kanë harxhuar për detyrat e shtëpisë dhe për punën familjare. Në vitin 2010 ishte raportuar për 1.5 orë më pak.
Por, raporti i FSO-s thotë se gratë shpenzojnë mesatarisht rreth 10 orë në javë për burrat. Pjesën më të madhe të kohës e kalojnë në gatim dhe pastrim.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/burrat-punojne-gjithnje-me-shume-ne-familjet-zvicerane/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.