Fotolajmi

Rritet numri i njerëzve që jetojnë në varfëri

Italianët kanë më së shumti varfëri në dhjetë vitet e fundit. Në “varfëri absolute” jetojnë 7.9 për qind apo 4.74 milionë njerëz.

Zyra e Statistikave tha se një tjetër 8.5 milionë ose 14 për qind e popullatës jetojnë në “varfëri relative”.

Varfëria në të gjitha pjesët e Italisë është më theksuar kryesisht në jug.

Në zonat jugore, 9.8 për qind jetojnë në “varfëri absolute.”

Përqidja në Italinë qendrore është 7.3 për qind, ndërsa në tradicionalisht në Italinë veriore, 6.7 për qind jetojnë në “varfëri absolute.”

Italia doli nga recesioni i dytë në vitin 2014, por rritja e ngadaltë e ekonomisë nuk ka ndihmuar shumë për shtresat më të varfra të shoqërisë, raportojnë mediat italiane, përcjell albinfo.ch.

KUJDES ! TEKSTI YNË I KOPJUAR DO TË DENONCOHET DHE RAPORTOHET. PËRPOS NËSE...

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e albinfo.ch dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: http://www.albinfo.ch/rritet-numri-i-njerezve-qe-jetojne-ne-varferi/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin. Redaksia e albinfo.ch.