Tematike

10 ngjarje që nuk duhen humbur në Gjermani më 2024

Nga turneu më i madh evropian i futbollit deri te një ekspozitë e shkëlqyer e Harry Potter, këto janë ngjarjet në Gjermani për t’i futur në ditarin tuaj për vitin 2024.

Është fillimi i një viti të ri në Gjermani – dhe do të jetë një vit i jashtëzakonshëm për ngjarjet e mëdha sportive dhe kulturore në mbarë vendin, përcjell albinfo.ch.

Këto janë disa nga ngjarjet më të mëdha dhe më të mira që dëshironi të vizitoni në 2024-ën, sipas thelocal.de.

Përvjetori i Caspar David Freidrich

Ky vit shënon përvjetorin e lindjes së një prej piktorëve më të çmuar gjermanë: Caspar David Friedrich. I lindur në Griefswald më 5 shtator 1774, ai shihet si një gjigant i epokës romantike, i njohur për peizazhet e tij atmosferike dhe thellësisht emocionuese.

Në vitin 2024, gjatë gjithë vitit do të zhvillohen ngjarje dhe ekspozita për të festuar jetën dhe veprën e kësaj figure të njohur të artit gjerman. Një ekspozitë e madhe po zhvillohet tashmë në Hamburg Kunsthalle, e cila do të zgjasë deri më 1 prill, e cila do të pasohet nga ekspozita speciale në Berlin Alte Nationalgallerie dhe Dresden Albertinium.

Ju gjithashtu mund të kapni ngjarje dhe festivale të shumta në qytetin e tij të lindjes, Griefswald në Mecklenburg-Pomerania Perëndimore gjatë gjithë vitit, duke përfshirë festimet e hapjes më 20 janar dhe një festë të madhe në sheshin e tregut më 5 shtator për të festuar ditëlindjen e tij.

Karnavalet, 8-14 shkurt

Asnjë listë e ngjarjeve të papranueshme nuk do të ishte e plotë pa përmendur karnavalin; koha e vitit në shkurt, kur qytete si Mainz, Këln dhe Düsseldorf vishen masivisht me kostume shumëngjyrëshe dhe mbajnë parada mbresëlënëse në rrugë. Sigurisht, festimet Fasching ndodhin edhe në Bavari, prandaj sigurohuni që t’i kushtoni vëmendje atyre nëse jeni në zonë.

Megjithëse karnavalet teknikisht nisin në vjeshtë, java e madhe për t’u kujdesur është ajo që çon në të Mërkurën e Hirit (Aschenmittwoch) dhe të Hënën e Trëndafilit (Rosenmontag) në veçanti, kur argëtimi tenton të arrijë kulmin.

Berlinale, 15-25 shkurt

Mogulët e filmave dhe shikuesit e rastësishëm të kinemasë dynden në Berlin çdo vit në shkurt për të parë filmat e rinj më të mirë nga e gjithë bota në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit, i njohur ndryshe si Berlinale.

Ky vit duket se do të jetë një tjetër festival i rrezikshëm, me regjisorin legjendar amerikan të filmit Martin Scorsese që merr një Ari të Artë Nderi për arritjet e jetës së tij në kinema. Programi i plotë i filmave dhe ngjarjeve do të publikohet në faqen e Berlinale nga 6 shkurti.

Festivali i Muzikës në Dresden, 9 maj – 9 qershor

Një nga festivalet muzikore më emocionuese dhe të larmishme në Gjermani, Dresdener Music Festspiele do të rikthehet këtë maj për vitin e tij të 47-të me temën: “Hozironte” (Horizontet).

Krahas shfaqjeve klasike befasuese në disa nga vendet më ikonike të Dresdenit, fansat e rock dhe pop mund të kapin Sting në Dresden Messe, të shikojnë paraprakisht gjeneratën e ardhshme të talenteve në “Nata e yjeve të rinj” dhe të kërcejnë me ritme fantastike nga elektronika me bazë në Dresden.

Ekspozita e Harry Potter, 10 maj – 5 shtator

Shtrigat dhe magjistarët aspirantë të të gjitha moshave nuk do të duan të humbasin ardhjen e Harry Potter: Ekspozita në Gjermani për herë të parë ndonjëherë. Me mbërritjen në Olympiahalle të Mynihut në pranverë, kjo përvojë inovative dhe zhytëse do të zgjasë gjatë gjithë verës, duke u ofruar fansave mundësinë për të rijetuar skenat e tyre të preferuara dhe për të fituar njohuri për krijimin e filmave.

Nëse dëshironi të darkoni në sallën magjike të ngrënies në Hogwarts ose të zbuloni se ku do t’ju vendosë kapela e renditjes, biletat fillojnë nga 29,90 € për një kohë dhe shkojnë deri në 79,90 € për një biletë VIP.

Kampionati Evropian 2024, 14 qershor – 14 korrik

Kudo që të jeni në Gjermani këtë verë, nuk ka gjasa të jeni larg nga aksioni pasi kombet më të mira të futbollit të Evropës luftojnë për t’u bërë kampionë të Evropës.

Pasi die Mannschaft të nisë turneun në Mynih në mes të qershorit, do të ketë ndeshje gozhdë në Berlin, Frankfurt, Hamburg, Düsseldorf, Këln, Shtutgart, Leipzig, Dortmund dhe Gelsenkirchen – prandaj sigurohuni që të provoni dhe të blini bileta nëse dëshironi të përjetoni eksperiencën e plotë.

Java e Kielit, 22 – 30 qershor

Qoftë nëse bëhet fjalë për gomone të mprehta apo prerëse madhështore historike, mund të shihni pothuajse çdo lloj anijeje që mund të imagjinohet në Kieler Woche – një nga festivalet më të mëdha të lundrimit në gjithë botën.

Duke marrë frymë në ajrin e pastër të detit, ju mund të shikoni marinarë të aftë që konkurrojnë në një garë nëntë-ditore, ose të thithin shumë ngjarje të tjera në qytetin bregdetar, nga turnetë me varka deri te koncertet në ajër të hapur dhe fishekzjarre.

Nuk duhet humbur Kupa Botërore e Kërcimit në Oqean, në të cilën çiklistët dhe sërfistët e erës konkurrojnë për të kryer truket më të mira ndërsa kërcejnë nga një platformë dhjetë metra e lartë në ujë.

Oktoberfest, 24 shtator – 6 tetor

Pa dyshim, festivali më i famshëm folklorik në Gjermani – nëse jo në botë – Oktoberfest i Mynihut nuk ka nevojë për prezantim, por kjo festë e birrës duhet të jetë në listën e të gjithëve për t’u vizituar të paktën një herë.

Krahas tendave të famshme të birrës, shëtitjeve në panair dhe çmimeve të bollshme, Oktoberfest mund të jetë një vend i mrekullueshëm për të bërë disa gjëra të njohura. Në vitin 2023, ylli i filmit Arnold Schwarzenegger bëri një paraqitje si mysafir në Wiesn – kështu që kush e di se kush mund të jetë atje këtë herë?

Sigurisht, nëse dëshironi pak më pak një atmosferë turistike, ka shumë festivale simpatike folklorike përreth që janë më pak të njohura, duke përfshirë Festivalin Folklorik të Nurembergut, Festivalin e Birrës në Shtutgart, Java e Birrës Kulmbach dhe Oktoberfestin e bukur gjermano-zviceran në Liqenin e Konstancës.

Panairi i 76-të i Librit në Frankfurt, 16-20 tetor

Për adhuruesit e librave, nuk ka asnjë ngjarje më të rëndësishme në kalendar Frankfurter Buchmesse, ku mijëra botues mblidhen çdo vit për të prezantuar botimet e tyre më të mira të reja. Megjithëse panairi është i kufizuar në një turmë profesionale gjatë javës, publiku fiton qasje në ekspozitat madhështore në fundjavë, kështu që ia vlen të kontrolloni nëse jeni duke kërkuar frymëzim për raftin tuaj të librave.

Krahas panairit, ka biseda të shumta letrare dhe ngjarje kulturore për publikun e gjerë, ndërsa gjatë javës do të shpallen edhe fituesit e Çmimit Gjerman të Librit dhe Çmimit Gjerman për Letërsinë Rinore.

35-vjetori i rënies së Murit të Berlinit, 9 nëntor

Rezultati i protestave paqësore dhe viteve të luftës, rënia e Murit të Berlinit është pa dyshim ngjarja më e rëndësishme në historinë e fundit gjermane, dhe këtë vit shënon 35-vjetorin që nga rrafshimi me tokë i simbolit të ndarjes.

Edhe pse detajet e sakta nuk janë bërë të ditura ende, ka plane të mëdha për festime, biseda dhe ngjarje të tjera kulturore për të shënuar këtë përvjetor të rëndësishëm.

 


 Të tjera nga Tematike