Futboll

15 futbollistët më të shtrenjtë shqiptarë

Futbollistët shqiptarë kanë bërë emër të madh në futbollin botëror. Disa nga ta luajnë në skuadrat më me emër në Evropë dhe vlera e tyre po rritet gjithnjë e më shumë.

Granit Xhaka mbetet futbollisti me i shtrenjtë shqiptar në botë. ‘Transfermarket’ kartonin e tij e vlerëson jo më pak se 45 milionë euro.

Shoku i tij, Xherdan Shaqirim, është i dyti me një vlerë prej 25 milionë eurosh, aq sa vlerësohet edhe Shkodran Mustafi i Arsenalit.

Te Shqipëria, Elseid Hysaj është futbollisti më i vlefshëm me 23 milionë euro, derisa te Kosova Milot Rashica kushton 20 milionë euro.

Vlerë të madhe ka edhe futbollisti i Levantes që mbron ngjyrat e Maqedonisë, Enis Bardhi, i cli kushton 15 milionë euro.

Më poshtë lista e 15 futbollistëve më të shtrenjtë shqiptarë sipas ‘Whoscored’, transmeton fishmedia.info.

Granit Xhaka – Arsenal – Zvicër – 45 milionë euro

Xherdan Shaqiri – Liverpool – Zvicër – 25 milionë euro

Shkodran Mustafi – Arsenal – Gjermani – 25 milionë euro

Elseid Hysaj – Napoli – Shqipëri – 23 milionë euro

Milot Rashica – Werder Bremen – Kosovë – 20 milionë euro

Thomas Strakosha – Lazio – Shqipëri – 20 milionë euro

Enis Bardhi – Levante – Maqedoni – 15 milionë euro

Adnan Januzaj – Real Sociedad – Belgjikë – 15 milionë euro

Admir Mehmedi – Wolfsburg – Zvicër – 10 milionë euro

Berat Djimsiti – Atalanta- Shqipëri – 7.5 milionë euro

Valon Berisha – Lazio – Kosovë – 7 milionë euro

Florend Hadergjonaj – Huddersfield – Kosovë – 7 milionë euro

Arbër Zeneli – Reims – Kosovë – 6 milionë euro

Bersant Celina – Swansea – Kosovë – 3.5 milionë euro

Etrit Berisha – Atalanta – Shqipëria – 3 milionë euro