Lajme

5 qytete evropiane ku mund të arrini nga Zvicra në më pak se pesë orë me tren

Pushimet verore janë afër dhe nëse planifikoni të qëndroni në Evropë dhe të vizitoni destinacionet e afërta, udhëtimi me tren nga Zvicra është një mënyrë e përshtatshme për të lëvizur. Këtu mund të udhëtoni në vetëm disa orë

Duke pasur parasysh numrin e fluturimeve që anulohen ose riplanifikohen, kaosin e përgjithshëm që mbretëron në aeroportet evropiane dhe koston gjithnjë në rritje të udhëtimit ajror, ju mund të tundoheni të qëndroni më afër shtëpisë, ndërkohë që përjetoni kultura, ushqime të ndryshme. dhe ambienti i përgjithshëm, shkruan albinfo.ch.

Zvicra ka trena efikas dhe kryesisht të përpiktë që mund t’ju transportojnë kudo në Evropë, vetëm ose në partneritet me rrjetet e huaja hekurudhore.

Ndryshe nga udhëtimi ajror (dhe përveç mundimit për të shkuar në dhe nga aeroportet që shpesh janë larg qendrave të qyteteve), trenat u lejojnë pasagjerëve të shohin pamjet, pasi shumë pjesë të Evropës janë mjaft piktoreske.

Dhe nëse nuk doni të shkoni shumë larg, mund të zgjidhni destinacione në vendet fqinje që mund të arrihen në më pak se pesë orë, pwrcjell tutje albinfo.ch.

Këto janë disa prej tyre:

Nga Lozana / Gjenevë në Paris

Ka shumë pak njerëz në rajonin e Gjenevës/Vaud që nuk kanë marrë, të paktën një herë në jetën e tyre, trenin me shpejtësi të lartë TGV që udhëton pasagjerët nga Lozana ose Gjeneva drejt e në Gare de Lyon në qendër të Parisit në pak më shumë se tre orë.

Një kohë kaq e shkurtër udhëtimi do të thotë që ju mund të shkoni në Paris vetëm për fundjavë, ose, nëse nuk keni as këtë kohë për të lënë, mund të merrni trenin në orën 6:29 të mëngjesit nga Gjeneva, të mbërrini në Paris në 9:42, paradite dhe kthehu në orën 20:18, mbërrin në orën 23:45, raporton The Local.

Nga Cyrihu në Munih

Kryeqyteti i Bavarisë mund të arrihet nga stacioni kryesor i Cyrihut me një tren të drejtpërdrejtë në vetëm 3 orë 30 minuta, gjë që, ashtu siç është rasti me Parisin, lejon qëndrime të shkurtra.

Dhe nëse niseni nga St. Gallen, koha juaj e udhëtimit për në Munih do të jetë vetëm 2 orë e 30 minuta, rreth një orë më pak se udhëtimi nga qyteti verilindor zviceran për në Gjenevë.

Nga Lozana / Cyrih në Milano

Në varësi të trenit që merrni, mund të arrini nga Lozana në kryeqytetin e modës të Italisë në pak më shumë se tre ose pak më pak se katër orë.

Nga Cyrihu, koha e udhëtimit zgjat gjithashtu pak më shumë se tre orë.

Përpara vitit 2016, kur tuneli i bazës Gotthard u hap për trafikun hekurudhor, një udhëtim nga Cyrihu në Milano zgjati një orë, pwrcjell tutje albinfo.ch.

Nga Bazeli në Innsbruck

Sigurisht, ka shumë destinacione malore në Zvicër, por qyteti austriak i Innsbruck-ut është gjithashtu i bukur dhe ia vlen të vizitohet, veçanërisht pasi udhëtimi me tren zgjat vetëm katër orë e 41 minuta.

Nëse jeni ende në Zvicër ose keni kaluar tashmë kufirin, do të shihni pamje spektakolare, megjithëse pyetja nëse peizazhet alpine austriake ndryshojnë shumë nga ato zvicerane është e diskutueshme.

Nga Lugano në Venecia

Avantazhi i hipjes në një tren në Lugano është se Ticino kufizohet me Italinë, kështu që disa qytete italiane janë të lehta për t’u arritur prej andej (Milano, për shembull, është pak më shumë se një orë larg).

Një udhëtim në Venecia zgjat rreth 4 orë e 30 minuta, kështu që është sigurisht një udhëtim i arsyeshëm për të bërë në një nga qytetet më të bukura të Evropës.

Ja çfarë tjetër duhet të dini nëse dëshironi të udhëtoni në këto pesë qytete (ose destinacione të tjera evropiane) me tren:

Kostoja:

Tarifat varen nga disa faktorë, si koha e ditës dhe dita e javës kur udhëtoni. Ndërsa një tarifë e lirë e lirë mund të jetë e disponueshme një ditë në mëngjes, ajo nuk do të ofrohet domosdoshmërisht të nesërmen (ose javën) pasdite, ose anasjelltas.

Zbritje:

Nëse keni një kartë udhëtimi të përgjithshme ose gjysmë tarife, ato do të jenë të vlefshme vetëm në territorin zviceran. Kjo do të thotë se në rastin e Gjenevës nuk mund të përdoret fare, dhe vetëm për një distancë shumë të kufizuar (rreth 20 km) në rastin e Luganos.

Sidoqoftë, do të ulë disi çmimin e biletës nëse po niseni nga qytete të tjera.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI