Tematike

8 këshilla për të shijuar të ftohtin si një gjerman i vërtetë

Temperaturat kanë rënë në mënyrë dramatike, që do të thotë se është koha për t’u shtrënguar për dimrin e errët dhe të ftohtë gjerman. Këtu janë disa këshilla për të kaluar sezonin me një buzëqeshje në fytyrë, sipas thelocal.de.

Kur u pyetën se cila është gjëja më e vështirë për t’u përshtatur me jetën në Gjermani, shumica e emigrantëve do të përmendin dimrat e gjatë dhe të akullt. Këtë dhjetor, merkuri tashmë ka rënë në temperatura minus.

Kjo mund ta bëjë dimrin gjerman të ndihet si një test qëndrueshmërie. Çrregullimi Afektiv Sezonal (SAD) vlerësohet të prekë rreth një të tretën e evropianëve veriorë, përcjell albinfo.ch.

Por nëse tashmë keni frikë nga tre muajt e ardhshëm ‘të mjerimit’, është e rëndësishme të kuptoni se ka gjëra që mund të bëni për ta bërë dimrin shumë më të durueshëm. Nga përqafimi i sezonit të festave deri te krijimi i pijeve ngushëlluese, këto këshilla duhet të ndihmojnë që muajt më të ftohtë të jenë më pak të errët.

  1. Veshja për sezonin

Për të zotëruar artin e dimrit, është e rëndësishme që fillimisht të zotëroni artin e veshjeve praktike.

Aftësia për t’u veshur për të gjitha kushtet e motit është një burim krenarie kombëtare për gjermanët: në fakt, ata zgjedhin veshjet e tyre sezonale me një specifikë të tillë sa nuk është e pazakontë të dëgjosh kategori veshjesh si Übergangsjacke, një pallto e veçantë “urë”.

Edhe pse e gjithë kjo mund të duket paksa frikësuese, veshja për mot të ftohtë nuk është me të vërtetë aq e ndërlikuar – dhe pasi të keni gjetur një pallto të ngrohtë dhe një palë çizme dimërore të forta, nuk do të ktheheni më.

Një nga këshillat më të mira për veshjen për dimër është të ndiqni parimin e qepës dhe të vishni sa më shumë shtresa të mundeni.

Sigurisht, një palë doreza të mira, një shall dhe një kapele janë gjithashtu thelbësore kur temperatura bie, siç janë çorapet e trasha dhe një palë çizme të qëndrueshme.

  1. Mësoni të gatuani ushqim komod gjerman

Shumë nga pjatat tradicionale gjermane janë të përshtatshme për ditët e ftohta të dimrit, kur ushqimi i ngurtë komod është i domosdoshëm.

Nëse keni ngecur në shtëpi në një mbrëmje të ftohtë, mund të jetë koha e përsosur për të provuar disa pjata gjermane, pavarësisht nëse është një tavë e përzemërt me thjerrëza, Käsespätzel ose mish derri i pjekur me petë dhe lakër të kuqe.

Një vend i mirë për të filluar është të mendoni për një vakt gjerman që keni shijuar në të kaluarën dhe të shihni nëse mund të gjeni një recetë për të në internet. Pasi të përsosni disa nga pjatat tuaja të preferuara si Bratkartoffel (patate të pjekura) dhe lakër turshi, madje mund të filloni të bëheni krijues dhe të shpikni pjata nga e para.

  1. Shijoni disa aktivitete festive

Megjithëse mund të jetë e vështirë të gjesh motivimin për të dalë jashtë, nuk ka absolutisht nevojë të shkosh në letargji gjatë dimrit. Ndërsa ditët bëhen më të shkurtra dhe më të errëta, festivale të shumta dhe ngjarje kulturore fillojnë të shfaqen në të gjithë Gjermaninë, për të mos përmendur tregjet e Krishtlindjeve.

Në fillim të dhjetorit, Dresden mban Stollenfest-in e tij vjetor në homazh ndaj një prej ëmbëlsirave më të famshme të Krishtlindjeve në Gjermani. Jo vetëm që mund të shihni furrtarë mjeshtërorë në punë, por gjithashtu mund të provoni disa nga tortat e shijshme të mbushura me marzipan të larë me një gotë ngrohëse Glühwein.

Në Hamburg, një sërë festivalesh folklorike – duke përfshirë Panairin e Dimrit dhe Panairin Dom – fillojnë në kohën e dimrit, duke tërhequr miliona vizitorë në qytetin-shtetin verior. Me stalla ushqimore, shëtitje në panair, muzikë dhe fishekzjarre, panairet kanë diçka për të gjithë familjen dhe janë një justifikim ideal për të përjetuar romancën e portit të Hamburgut në dimër.

Nëse nuk jeni askund afër veriut, mos u dëshpëroni: Festivali Dimëror i Mynihut, Tollwood zhvillohet për një muaj të plotë gjatë nëntorit dhe dhjetorit. Këtu, ju mund të kapni muzikë, shfaqje cirku dhe teatrale ose thjesht të shijoni atmosferën dhe të shijoni disa ushqime të shijshme gjermane në rrugë.

Krahas ngjarjeve të mëdha, dalja në tregun tuaj lokal të Krishtlindjeve ose për të parë një koncert me miqtë mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të mposhtur “mërzinë” e dimrit.

  1. Dilni gjatë ditës

Kjo mund të duket e thjeshtë, por kur orët e ditës janë të kufizuara, është e rëndësishme t’i shfrytëzoni sa më shumë. Në ditët më të shkurtra të dhjetorit, priret të marrë dritë rreth orës 7 ose 8 të mëngjesit, ndërsa dielli perëndon rreth orës 16:30, që do të thotë se do të duhet të jeni strategjik kur dilni jashtë.

Një mënyrë e thjeshtë për të marrë pak dritë natyrale dhe ushtrime është të shkoni me biçikletë në punë çdo mëngjes. Mund të duket jo tërheqëse në një ditë të ftohtë, por do të ngroheni shpejt sapo të niseni dhe mund ta shijoni më shumë sesa të hipni në një autobus me udhëtarët e tjerë.

Një tjetër mundësi është të provoni të dilni për një vrap ose një shëtitje të gjatë në pushimin tuaj të drekës, në mënyrë që të mos e gjeni veten duke humbur aksidentalisht orët e ditës ndërsa jeni të mbërthyer në tryezën tuaj. Ose sigurohuni që të dilni në fshat çdo fundjavë një shëtitje rinovuese e ndjekur nga një drekë e përzemërt.

  1. Gjeni sportin tuaj të preferuar dimëror

Ka një arsye që sportet dimërore janë kaq të njohura në Gjermani. Nga malet Harz në veri deri në alpet bavareze në jug, ka vende të panumërta për të shijuar ski dhe snowboard kur temperatura bie.

Për më tepër, shijimi i një hobi dimëror mund të ndryshojë krejtësisht këndvështrimin tuaj për dimrin. Në vend që të shikoni përpara me një ndjenjë frike, mund ta gjeni veten duke u entuziazmuar për fillimin e sezonit të ri të skive dhe duke numëruar ditët derisa të mund të goditni edhe një herë shpatet.

Jo të gjitha sportet dimërore duhet gjithashtu të jenë me para ose punë intensive. Vitet e fundit, zhytja e akullit është bërë një tendencë kryesore, me lloje aventureske që shkojnë në liqenet lokale për t’u ulur në ujin e ngrirë për një ose dy minuta.

Edhe pse kjo mund të tingëllojë po aq e këndshme sa një goditje në dhëmbë, shumë zhytës të akullit thonë se lartësia natyrale që merrni kompenson disa sekonda shqetësime. Përveçse ju jep energji për ditën në vazhdim, një minutë apo më shumë në ujë të ftohtë sjell gjithashtu përfitime të shumta shëndetësore, nga rritja e sistemit tuaj imunitar deri te mbrojtja kundër Alzheimerit.

  1. Përqafoni Gemütlichkeit

Harrojeni Danezin Hygge: në Gjermani, gjithçka ka të bëjë me Gemütlichkeit. Kjo fjalë simpatike përmbledh atë ndjenjën e të qenit ngrohtë dhe komod – veçanërisht në një ditë të ftohtë.

Për të kapërcyer këtë sezon dimëror, ju rekomandojmë të përgatiteni për Gemütlichkeit maksimal. Kjo mund të nënkuptojë të nxirrni disa batanije komode ose trikotazh nga bodrumi, të krijoni një listë dëgjimi qetësuese dimërore ose thjesht të përkuleni në divan me një libër të mirë çdo mbrëmje.

Mund të nënkuptojë gjithashtu dekorimin e shtëpisë tuaj me gjëra të tilla si dritat e zanave dhe degët me gjelbërim të përhershëm për sezonin festiv, ose përgatitjen e disa pijeve të nxehta si Glühwein, musht molle me erëza ose një latte kanelle.

  1. Drejtohuni në sauna

Gjermanët i duan saunat e tyre, dhe për arsye të mirë: nuk ka asgjë si një shpërthim i nxehtësisë intensive për t’ju ndihmuar të relaksoheni dhe të qetësoni dhimbjet e dimrit.

Nëse i ftohti po ju rëndon, gjeni saunën tuaj lokale dhe dhomën me avull. Zakonisht do t’i gjeni këto në palestra dhe pishina, por ka edhe sauna të pavarura si Gewölbe Sauna në Berlin – një dhomë tradicionale dhe sauna e Gjermanisë Lindore që ka edhe barin e saj të vogël.

Për të trajtuar vërtet veten, një banjë termale është mënyra për ta bërë. Këto Spa unike përdorin ekstreme të nxehtësisë dhe të ftohtit për të stimuluar shqisat dhe për t’ju lënë të ndiheni të freskët dhe të ndezur. Ju mund t’i gjeni këto në të gjithë Gjermaninë, shpesh të vendosura në një mjedis klasik, si Carolus Thermen i frymëzuar nga romakët në Aachen.

  1. Kujdesuni për shëndetin tuaj

Sikur të mos mjaftonin qiejt gri dhe shiu, muajt e dimrit shënojnë gjithashtu fillimin e sezonit të të ftohtit dhe gripit në Gjermani – dhe me Covid-19 ende pjesë e jetës së përditshme, ka një shans edhe më të madh për t’u sëmurur.

Për këtë arsye, kujdesi për shëndetin dhe mirëqenien tuaj në muajt e dimrit është shumë i rëndësishëm.

Shumë njerëz në Evropën veriore vuajnë nga mungesa e vitaminës D gjatë dimrit për shkak të mungesës së dritës natyrale të diellit, e cila mund të ketë një ndikim të madh në disponimin tuaj. Marrja e suplementeve mund të ndihmojë për këtë, si dhe të ashtuquajturat kuti të terapisë me dritë ose llamba SAD, të cilat përsërisin dritën natyrale në shtëpinë tuaj.

Ndërkohë, qëndrimi i hidratuar dhe marrja e suplementeve të vitaminës C dhe zinkut mund të ndihmojë në rritjen e sistemit tuaj imunitar, ndërsa shëtitjet në natyrë do të bëjnë mrekulli për shëndetin tuaj mendor.