Lajme

Ambasada e Shqipërisë në Bernë mirëpriti këngëtaren me origjinë shqiptare, Anna Oxa

Është bërë e ditur se sot, ambasada Shqipërisë në Bern ka pritur në vizië këngëtaren e njohur me origjin shqiptare, Anna Oxa e cila jeton dhe vepron në Zvicër, transmeton albinfo.ch.

Anna lindi në Bari më 28 prill 1961, nga nënë italiane dhe baba shqiptar (Qazim Hoxha, emigrant shqiptar në Bari). Mbiemri i saj i vërtetë është Hoxha. Filloi të këndojë si profesioniste në moshë shumë të re. Vetëm 17 vjeçe u klasifikua në vendin e dytë të Festivalit të Sanremos 1978 me këngën “Një emocion i vogël” e nënshkruar nga Ivano Fossati, të cilin e kishte njohur kur ishte 15 vjeçe gjatë audicionit të saj të parë të rëndësishëm për Rca-në, shkruan albinfo.ch,

Faqja zyrtare e Ambasadës së Shqipëris ka shkruar se sot ishte kënaqësi dhe nderë që në ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Bern të Zvicër, të prisnim për vizitë këngëtaren e njohur me origjin shqiptare, Anna Oxa.

Sot kishim kënaqësinë dhe nderin që në ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Bern të Zvicër, të prisnim për vizitë këngëtaren e njohur me origjin shqiptare, Anna Oxa.

Artistja e njohur, e cila jeton prej kohësh në Zvicër, shprehu kënaqësinë për këtë vizitë dhe ndau kujtime e eksperienca të kaluara në Shqipëri, ku theksoi se pas çdo udhëtimi, vëren ndryshime pozitive në vendin e origjinës, Shqipërine. /Albinfo.ch.

 

Fotografia e Embassy of Albania, Berne

Fotografia e Embassy of Albania, Berne

Fotografia e Embassy of Albania, Berne

Fotografia e Embassy of Albania, Berne