Lajme

Amerikanët e parë mund të marrin vaksinën në mes të dhjetorit

Përderisa rastet e reja COVID-19 vazhdojnë të rriten, miliona amerikanë po injorojnë paralajmërimet federale dhe shtetërore për të qëndruar në shtëpi për Ditën e Falënderimeve, për të parandaluar mbushjen e spitaleve.

Shumë njerëz po përpiqen të testohen para festës të enjten. Mungesat e testeve ende shqetësojnë shumë pjesë të vendit me shumicën e farmacive që ofrojnë teste COVID-19.

“Ne jemi qartë të përfshirë tani në një valë shumë, shumë të vështirë këtu në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe madje globalisht”, tha Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë i sëmundjes infektive të vendit.

Javën e kaluar Biden e quajti programin e vaksinimit një “ndërmarrje masive” dhe “një nga sfidat më të mëdha me të cilat do të përballemi si komb”. Shtetet e Bashkuara duhet të shpërndajnë dhjetëra miliona vaksina.

Një sondazh i fundit i Gallup tregoi se vetëm 58% e amerikanëve do të merrnin vaksinën, nga 50% në shtator.

Numri i rasteve me koronavirus në SHBA ka tejkaluar 12 milion dhe është rritur me më shumë se 1 milion raste në më pak se një javë për herë të parë. Vdekjet kanë kaluar shifren 255,000, dhe shumë ekspertë shëndetësorë që paralajmërojnë vdekjet do të rriten në mbi 2,000 në ditë, në javët e ardhshme, shkruan “NBC”, përcjell tutje albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI