Bota

Aquarius, anija që shpëtonte emigrantët, pushon aktivitetet e saj

Anija humanitare Aquarius nuk do të shpëtojë më migrantët, të cilët përmes detit përpiqen të arrijnë në Europë, njoftoi të enjten mbrëma organizatat “Médecins sans frontières” (MSF) dhe “SOS Méditerranée”. Megjithatë, OJQ-të janë duke eksploruar gjurmët e një anijeje të re, transmeton Albinfo.ch.

Aquarius ishte bërë simbol i krizës politike që merrej me pritjen e emigrantëve dhe kishte qenë pa një strehë për dy muaj.

“Heqja dorë nga Aquarius ishte një vendim jashtëzakonisht i vështirë për t’u realizuar”, tha Frédéric Penard, drejtor i operacioneve në SOS Méditerranée, duke përgënjeshtruar “sulmet e vazhdueshme në anije dhe ekipet e saj”.

OJQ-ja me bazë në Marsejë “tashmë është duke eksploruar në mënyrë aktive mundësitë për një anije të re dhe një shtëpizë të re” dhe “po shqyrton seriozisht të gjitha propozimet e pronarëve të anijes që do të lejonin që të vazhdonte misionin e shpëtimit”. “Ne refuzojmë të rrimë duarkryq, përderisa njerëzit vazhdojnë të vdesin në det”, tha Frédéric Penard, informon Albinfo.ch.

Për të shpjeguar këtë vendim, MSF ankohej për “sulmet e kryera gjatë 18 muajve të fundit nga disa shtete europiane” dhe “pretendimet groteske të trafikimit të mbeturinave dhe veprimtarisë kriminale” që synojnë të dy OJQ-të.

Aquarius, i cili ka kryer operacione shpëtimi nga Libia që nga viti 2016, është ankoruar në Marsejë që nga fillimi i tetorit, duke pritur flamurin e lundrimit pas tërheqjes së atyre nga Gjibraltari dhe Panama, njofton Albinfo.ch. Në fund të nëntorit, gjykatat italiane kishin kërkuar sekuestrimin e anijes për një rast të paligjshëm të trajtimit të mbeturinave.

Të hënën, Këshilli Federal vendosi që të mos i jepte flamur zviceran anijes, në mënyrë që të mos kompromentonte një qasje të përbashkët europiane.