Lajme

Australia po ballafaqohet me shifra alarmante të koronavirusit

Australia regjistroi sot një nga shifrat më të larta ditore të vdekjeve, dhe shtrimet në spital janë pothuajse në nivele rekord, pasi autoritetet luftojnë variantin shumë ngjitës Omicron.

Nënvariantet e Omicron BA.4/5 shmangin me sukses mbrojtjen nga vaksinat ose infeksionet e mëparshme dhe janë shtytësi i rritjes globale të numrit të personave të infektuar.

Australia ka regjistruar një numër rekord të vdekjeve në ditët e fundit. Sot u regjistruan 89 vdekje dhe të mërkurën 90. Më shumë se 55 mijë raste të reja u konfirmuan të enjten, që është numri më i lartë që nga 18 maji.

Kryeministri Anthony Albanese tha se udhëheqësit e shtetit dhe zyrtarët federalë të shëndetësisë nuk kanë rekomanduar maska të detyrueshme në ambiente të mbyllura, pavarësisht thirrjeve nga disa mjekë për ta bërë këtë.

“Nuk ka kuptim të vendoset detyrimi për të mbajtur maska nëse nuk do të zbatohet”, tha Albanese. /ABC