Lajme

Austri, boksieri kosovar tentoi ta digjte lokalin, tani përballet me drejtësinë

Një 23-vjeçar nga Kosova po përballet me drejtësinë në Austri, pasi që ia ka vënë zjarrin një lokali pasi u dëbua nga aty. Mediat austriake raportojnë se 23-vjeçari nga Kosova është boksier dhe ishte i dehur kur u dëbua nga lokali, përcjell albinfo.at.

“Heute” raporton se pas kësaj, ai u rikthy me një kazan të mbushur me benzinë dhe një çakmak.

23-vjeçari thuhet se është nxjerrë nga një mbrëmje muzikore në lagjen Mödling në fundjavën e parë të prillit.

Në atë moment ngjarja po vazhdonte me rreth 350 vizitorë, ai e hodhi benzinën në një tendë feste ngjitur (zona e duhanit) ku qëndronin 25 të ftuar.

Pas një rryme flakë të lartë dy metra, zjarri u kontrollua dhe u shua relativisht shpejt me zjarrfikës të dorës.

Boksieri bëri një rrëfim të penduar në gjyq, u deklarua fajtor në gjyq dhe shpjegoi: “Një shembull i shkëlqyer imi fitoi një luftë, doja të festoja dhe të kërceja me miqtë e mi”.

Gjykatësi e dënoi me katër vjet burgim (jopërfundimtar).

“Kjo është shumë, unë jam vetëm 23 vjeç”, u ankua i akuzuari.