Lajme

Austriakët rezervojnë bileta për skijim, ndërkohë bllokimi mund të vazhdojë

Shitjet paraprake të biletave të sezonit të skive po shkojnë mirë

Austria mund të jetë sërish në izolim, por shumë njerëz ende po planifikojnë për një sezon aktiv dimëror me shitje paraprake të biletave të sezonit të skive mbi pritshmëritë, transmeton albinfo.at.

Në Kitzsteinhorn në Salzburgerland, shitjet e biletave para sezonit janë pothuajse në nivelet para pandemisë dhe operatorët e skive tani po shpresojnë për një derdhje të madhe bore në këtë fundjavë.

Megjithatë, hotelet në qytetet e vendpushimit të skive në Styria po raportojnë tashmë anulime nga turistët gjermanë, duke nxitur frikën për një tjetër sezon të humbur.

Matthias Schattleitner nga Schladming-Dachstein Tourism tha për ORF se një dimër tjetër pa turistë është financiarisht “i paimagjinueshëm” për industrinë e turizmit Styrian. /Albinfo.at