Lajme

Avionët Boeing 777 pezullohen pas dështimit të motorit në Denver

Prodhuesi amerikan i avionëve Boeing ka rekomanduar që të ndalohen dhjetëra avionë të saj të tipit 777 në gjithë botën, pasi një nga avionët pësoi dështim të motorit, raporton BBC, përcjell Albinfo.ch.

Të shtunën aeroplani me 231 pasagjerë u detyrua të kthehej në aeroportin e Denverit. Megjithatë, nuk u raportuar për asnjë lëndim.

United Airlines dhe dy linjat kryesore ajrore të Japonisë kanë ndaluar përdorimin e 62 avionëve. Korean Air thotë se do të ndalojë gjashtë.

Në total, Boeing tha se 128 avionë me të njëjtin motor si aeroplani Denver duhet të tokëzohen.

“Ndërsa njëhetim po vazhdon, ne rekomanduam pezullimin e operacioneve të 69 avionëve në shërbim dhe 59 në magazinim 777, të mundësuar nga motorët Pratt & Whitney 4000-112”, tha kompania në një deklaratë.

Pratt & Whitney thanë se kishte dërguar një ekip për të punuar me hetuesit.

Sipas Administratës Federale të Aviacionit (FAA), United është e vetmja kompani ajrore amerikane që fluturon me këtë model të 777, me të tjerët që janë në Japoni dhe Korenë e Jugut.

United Fluturimi 328, i drejtuar nga Honolulu, pësoi një dështim në motorin e tij të djathtë, tha FAA. Mbeturinat nga avioni u gjetën të shpërndara në një zonë rezidenciale aty pranë pasi u kthyen në aeroportin e Denver.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI