Lajme

Bavaria blen ‘Sputnik V’

Landi i Bavarisë do të blejë 2.5 milionë doza të vaksinës ruse “Sputnik V”, nëse ajo aprovohet nga Agjencia Evropiane e Barnave.

Lajmin e bëri të ditur kryeministri i rajonit gjerman, Markus Soeder, i cili tha se blerja do të bëhet në korrik.

“Ministri bavarez i Shëndetësisë erdhi tek unë disa ditë më parë dhe më tregoi draftin e një kontrate që do të nënshkruhet sot me një kompani, që do të shpërndajë vaksinat “Sputnik” nëse ato aprovohen në Evropë. Më pas Bavaria do të punojë me këtë kompani dhe do të blejë 2.5 milionë doza në qershor, në mënyrë që të rrisë kapacitetet e rajonit”, u shpreh Markus Soeder.

Më herët, kancelarja Angela Merkel mbështeti kërkesat për një bllokadë të shkurtër por të ashpër në Gjermani, për të frenuar kuotën në rritje të infektimeve me COVID-19.

“Çdo apel për një bllokadë të shkurtër dhe të rreptë është apeli i duhur. Është gjithashtu e rëndësishme që të kemi një qasje të unifikuar në gjithë Gjermaninë, pasi po flasim për masa dhe veprime të përbashkëta, gjë që do të ishte e dëshirueshme”, tha Ulrike Demmer, zëdhënëse e qeverisë së Gjermanisë

Gjermania po përpiqet t’i bëjë ballë valës së tretë të pandemisë dhe liderë të shumtë rajonalë kanë bërë thirrje për një izolim të tillë, teksa vendi përpiqet të vaksinojë sa më shumë njerëz.

 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI