Lajme

Berset: Të vaksinuarit e kalojnë infeksionin me Omicron, si një grip sezonal

Ai këtu ka sqaruar se krahasimi i Covid-19 me gripin sezonal ka të bëjë vetëm me njerëzit e vaksinuar, pra që kanë imunitet

Ministri i Shëndetësisë Alain Berset dhe Drejtoresha e Shëndetësisë të Kantonit Vaud, Rebecca Ruiz, u janë drejtuar mediave në konferencën e sotme për shtyp.

Temat kryesore me këtë rast ishin vala aktuale e omicronit dhe çështja se sa po ndikon kjo në situatën në spitale dhe në masat e marra, transmeton albinfo.ch

Në këtë konferencë, ministri Berset ka theksuar se rëndësia e vaksinimit përforcues mbetet e lartë. Prandaj është planifikuar një fushatë e sërishme, kësaj here për të promovuar vaksinat përforcuese.

Numri i testeve për koronavirus që po kryhen çdo ditë është aktualisht shumë i lartë. Vetëm pak muaj më parë, realizimi i 30,000 testeve në ditë konsiderohej i madh ndërs tani janë duke u bërë gati 100,000 teste në ditë, kanë thënë Berset dhe Ruiz.

Për pasojë, në këto rrethana ka ndodhur që të ketë vonesa për rezultatet e testeve.

Por kantonet kanë reaguar ndërkohë dhe  tashmë kanë zgjeruar kapacitetet e testimit, duke përshtatur veprimin, shkruan 20minuten.ch. Tani, për shembull, Kantoni Vaud i jep përparësi testimit të njerëzve me simptoma.

Më tutje ministri Berset ka folur rreth deklarimit të tij të mëparshëm ku ai kishte thënë se omikroni është i ngjashëm me një grip të zakonshëm.

Ai këtu ka sqaruar se krahasimi i Covid-19 me gripin sezonal ka të bëjë vetëm me njerëzit e vaksinuar, pra që kanë imunitet, përcjell albinfo.ch. Në përgjithësi, omicron shkakton pasoja më pak të rënda sesa variantet e mëparshme, ai prek më shumë rrugët e sipërme të frymëmarrjes sesa mushkëritë.

Konferenca e drejtorëve të shëndetësisë nuk ka komentuar propozimet që Këshilli Federal ka dorëzuar për konsultim.

Aktualisht nuk ka plane konkrete për heqjen e karantinës, është thënë veç tjerash në këtë konferencë për media.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI