Lajme

Bien çokollatat “si bora” në Zvicër

Është ëndrra e fundit e një adhuruesi të çokollatës: një qytet në Zvicër ishte i mbuluar me një pluhur të lehtë kakao për shkak të një prishje në një fabrikë.

Banorët në qytetin Olten në kantonin e Solothurnit morën një befasi javën e kaluar kur dëbora e çokollatës dukej se binte nga qielli, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Rripa të vegjël të çokollatës binin poshtë në qytet, i cili shtrihet midis Cyrihut dhe Bazelit, pas një mosfunksionimi në një fabrikë Lindt dhe Sprüngli.

Kompania konfirmoi në raportet lokale të martën se kishte pasur një mosfunksionim të vogël në ventilimin e ftohjes në zone, duke bërë thithka kakao në fabrikën e saj.

Për shkak të erërave të forta të premten në mëngjes, pluhuri u përhap jashtë rreth fabrikës duke lënë një pluhur kakao, përcjell tutje albinfo.ch.

Fabrika e çokollatave ofroi të paguante banorët për çdo pastrim të nevojshëm, por deri më tani askush nuk i ka marrë ato me ofertë.

Historia ka shkaktuar një bujë në mediat sociale me disa që komentojnë se bora e çokollatës është një ëndërr e realizuar.