Lajme

Bosnja rrezikon të humbasë fondet e investimeve nga BE-ja

Bosnja dhe Hercegovina rrezikon të humbasë fondet e investimeve nga Bashkimi Evropian në infrastrukturë, paralajmëroi Komisionari i Bashkimit Evropian për Fqinjësi të mirë dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi.

Gjatë vizitës së sotme në Sarajevë, ai tha se Bosnjë e Hercegovina duhet të ketë institucione funksionale.

“Jemi ende në pritje të vendimeve të caktuara që do të sigurojnë investime të konsiderueshme. Përndryshe, ekziston rreziku që këto investime infrastrukturore të humbasin”, tha ai.

Varhelyi në Twitter shkroi se ky vend ka një rast unik që duhet ta shfrytëzojë.

“Bosnjë e Hercegovina nuk ka kohë për të humbur, as lidhur me reforma që duhet kryer lidhur me 14 prioritetet kryesore e as më Planin Ekonomik të Investimeve për Ballkanin Perëndimor”, shkroi ai.

Varhelyi shtoi se “Komisioni Evropian do të vazhdojë të përkrahë përpjekjet e BeH në gjetjen e zgjidhjeve afatgjata dhe të qëndrueshme në ballafaqim me sfidën e migrimit”.

Po ashtu në postimin e tij në Twitter, ai tha se me ministren e Sigurisë së BeH, Selma Cikotiq në Sarajevë foli për zgjidhje rreth çështjeve që ndërlidhen me emigrim, sikurse azili, mbrojtja efikase e kufijve dhe kthimi i refugjatëve.

Bllokada në institucionet boshnjake është duke vazhduar që nga fundi i korrikut, pasi që Përfaqësuesi i Lartë për Bosnjë e Hercegovinë, Valentin Inzko, imponoi ndryshimet në Ligjin Penal për ndalimin e mohimit të gjenocidit në Bosnjë, për të cilën arsyeje përfaqësuesit e Republikës Serbe po e bojkotojnë punën./Euronews.al


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI