Lajme

Brenda fabrikës së Pfizer në Gjermani punojnë mbi 400 persona

Ekipi i televizionit Al Arabia është futur në fabrikën ku prodhohet vaksina kundër COVID-19, në Marburg të Gjermanisë, nga kompanitë Pfizer dhe BioNTech, përcjell albinfo.ch.

Thuhet se aty filloi prodhimi i vaksinës vetëm pak ditë pasi disa kompani morën lejen për shitjen e dozave të vaksinës kundër coronavirusit.

Fabrika, e cila është e dyta në Evropë sa i përket kapaciteteve prodhuese, ka një kapacitet për prodhimin e miliarda dozave në vit dhe punon 24 orë pa ndërpre, në shtatë ditës të javës.

Rreth 400 persona punojnë në prodhimin e vaksinës brenda fabrikës, kurse i tërë procesi i prodhimit të një serie zgjat rreth gjashtë ditë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI