Lajme

Çeki: Protestohet kundër qeverisë properëndimore

Në kryeqytetin e Çekisë, në Pragë, mijëra persona kanë marshuar sot, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë për shkak të çmimeve të larta dhe luftës në Ukrainë, shkruan Reuters, përcjell albinfo.ch.

Protesta ka bashkuar forcat e ekstremit të majtë dhe të djathtë, duke shënuar protesten e tretë të organizuar këtë vit në Pragë, nga partia e re e njohur si PRO.

Protestuesit kanë bërë thirrje për dorëheqjen e koalicionit prej pesë partive, ndërsa kryetari i grupit populist, Jindrich Rajchl, ka fajësuar qeverinë se po ndjek urdhrat e Brukselit.

Ndër të tjera ai ka kritikuar përkrahjen e shtetit për Ukrainën dhe për lidhjet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.