Lajme

Cigarja elektronike shkakton zjarr, aeroplani kthehet në Gjenevë

Një cigare elektronike që nuk funksiononte mirë bëri që një aeroplan të kthehej në Gjenevë dhe një tjetër të kthehej në Lion të Francës.

Fluturimi i parë ishte një aeroplan easyJet, i cili sapo ishte nisur për në Amsterdam. Menjëherë pasi pasagjerët thanë se dëgjuan një tingull ‘pushues’ dhe më pas tymi dhe flakët erdhën nga një valixhe.

Ata derdhën ujë – zjarri po përhapej – dhe në kabinë kishte panik, thonë dëshmitarët.

Avioni u kthye dhe u takua nga ekipet e zjarrfikësve në Gjenevë, përcjell albinfo.ch.

Askush nuk u lëndua.

Ndërsa shërbimet e urgjencës u morën me krizën – një aeroplan tjetër po mbaronte me karburant dhe nuk ishte në gjendje të priste që pista të pastrohej, kështu që u desh të devijohej për në Lyon.