Lajme

Cilat janë tetë pikat e Kurtit për diasporën?

Në planin qeverisës të kryeministrit të vendit, Albin Kurti, janë përfshirë disa fusha të ndryshme si prioritet gjatë kësaj qeverie.

Koalicioni qeverisës VV-LDK do të interesohet edhe për diasporën. Në dokumentin zyrtar, kjo fushë ka tetë pika, shkruan Insajderi, përcjell albinfo.ch.

Disa prej premtimeve në këtë fushë janë vendimmarrja e diasporës në Kosovës, mundësitë më të mira për votim, zhvillimi i komunikimit institucional mes diasporës dhe Kosovës, lehtësimi në udhëtime, mbështetja e investimeve, mësimi plotësues në gjuhën shqipe etj.

Marrëveshjen e plotë qeverisëse mes LDK-së dhe VV-së mund ta lexoni duke klikuar këtu.