Bota

Çmimi i naftës në nivelin më të lartë në dy muajt e fundit

Çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare kanë arritur nivelin më të lartë në dy muajt e fundit, për shkak të shqetësimeve në lidhje me rënien e prodhimit nga ana e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe sanksionet amerikane kundër Venezuelës, përcjell albinfo.ch.

Çmimi i tregut në Londër për një fuçi u rrit 66 cent në 63.41 dollarë dhe 33 cent amerikanë në 55.59 dollarë për fuçi.

Çmimi i naftës në tregun amerikan këtë mëngjes arriti nivelin më të lartë këtë vit në 55.79 dollarë.

OPEC dhe aleatët e saj muajin e kaluar filluan një raund të ri të shkurtimeve të prodhimit, dhe të ulë më tej furnizimit dhe SHBA sanksione kundër Venezuelës.