Lajme

Disa bukë që shiten në Zvicër përmbajnë pesticide të dëmshme

Një analizë laboratorike zbuloi se pesë lloje bukësh të shitura nga shitësit kryesorë zviceranë përmbajnë gjurmë pesticidesh, njofton albinfo.ch.

Nga 28 bukë të gjetura në Aldi, Coop, Lidl dhe Migros, pesë përmbajnë mbetje të kimikateve potencialisht toksike, sipas një raporti të konsumatorit nga transmetuesi publik RTS.

Megjithatë, sasitë e këtyre aditivëve që gjenden në bukë janë shumë të ulëta për të qenë të dëmshme për shëndetin.

“Një person me peshë 70 kilogramë mund të hajë 700 feta bukë që përmban sasi të vogël të këtyre substancave çdo ditë pa rrezik”, tha toksikologu Nicolas Roth për RTS.

Kjo tabelë (në frëngjisht) tregon, me ngjyrë portokalli në anën e sipërme të djathtë, bukët ku janë zbuluar gjurmë kimikatesh. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI