Kuriozitete

Disa fakte për Monakon, vendin e milionerëve

Monako është shtëpi për 12,261 milionerë që banojnë në më pak se një milje katror

Monako, një shtet sovran shtetëror në Rivierën Franceze, është i njohur për pasurinë e saj luksoze.

Çdo vit organizon ngjarje magjepsëse si Monaco Yacht Show dhe Grand Prix i Monakos, duke fituar pseudonimin “Shesh lojërash për miliarderë”.

Ja disa fakte për Monakon:

Me një sipërfaqe prej vetëm 0.78 milje katrorë dhe një popullsi prej 38.300, Monako është një nga vendet më të vogla në botë.

Monako është më i vogël se Central Park në New York City. Central Park është rreth 840 hektarë ose 1.31 milje katror në madhësi, duke e bërë Monakon rreth 60% të madhësisë së parkut me famë botërore.

Monako është shtëpi për 12,261 milionerë që banojnë në më pak se një milje katror. Numri i milionerëve u rrit me 12% në mes 2013 dhe 2018, transmeton ‘Scan’.

Pothuajse një në tre persona që jetojnë atje është një milioner. Biznesi i brendshëm krahasoi numrin e milionerëve me numrin e banorëve dhe llogariti se më shumë se 32% e popullsisë janë milionerë, përcjell albinfo.ch.

Shtëpia mesatare në Monako kushton 4,560 dollarë për metër katrorë. Kjo është më e lartë se disa nga tregjet më të shtrenjta të shtëpive në botë, si New York City dhe Hong Kong.

Në Hong Kong, çmimi mesatar i metrit katrorë është 2.859 dollarë, ndërsa në Manhattan, pasuritë e patundshme kushtojnë mesatarisht $ 1.773 për metër katror.

Në vitin 2017, çmimi mesatar i shtëpive në Monako për një rishitje nuk ishte më shumë se 4.5 milionë euro, ose më shumë se 5 milionë dollarë. Në lagjen Larvotto, një nga lagjet më të populluara të Monakos, çmimi mesatar i shitjeve ishte më shumë se 16 milionë dollarë.

Monako ka një oficer policie për çdo 100 banorë. Monako pretendon të jetë një nga qytetet më të lartë të sigurisë në botë, me një sistem 24-orësh të mbikëqyrjes video që mbulon të gjithë qytetin.

Qytetarët e Monakos, një qytet i famshëm për kazinotë e tij, janë të ndaluara me ligj nga lojërat e fatit. Ndalimi i lojërave të fatit për banorët i lë hapësire vetëm turistëve dhe banorëve të huaj.

GDP-ja e Monakos për banor është 165.420 dollarë, e dyta më e lartë në botë. Monako kalohet vetëm nga Lihtenshtajni.