Sporte Luftarake

Distria Krasniqi e fiton medaljen e artë në Katar

Distria Krasniqi e ka fituar medaljen e artë në Mastersin e Dohas, pasi e mposhti Funa Tonakin në finalen Katarit të hënën, duke e nisur vitin 2021 në mënyrë mbresëlënëse dhe duke mbetur në binar për ta siguruar pjesëmarrjen në Lojërat Olimpike Tokio 2020.

Xhudistja kosovare dhe numri një i botës, Krasniqi, është fituese e medaljes së artë në kategorinë deri në 48 kilogramë në Mastersin e Dohas.

Krasniqi bëri paraqitje mahnitëse kundër ish-kampines së botës dhe njërës prej favoriteve për medaljen e artë në Lojtërat Olimpike Tokio 2020, të cilat do të mbahen këtë verë.

Kosovarja i shënoi dy pikë wazzari, të cilat i mjaftuan për ta fituar luftën me japonezen dhe rrjedhimisht edhe medaljen e artë.

Mastersi i Dohas është i rëndësishëm, sepse u siguron garueseve edhe pikë olimpike, të cilat janë të nevojshme për ta siguruar pjesëmarrjen ne Lojërat Olimpike Tokio 2020.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI