Muzikë

Dua Lipa, me 3 nominime në BritAwards

Dje janë publikuar nominimet për ceremoninë më të madhe të ndarjes së çmimeve të muzikës në Mbretërinë e Bashkuar, Brit Awards, përcjell albinfo.ch.

Dua Lipa është nominuar në tri kategori, si: “Artisti britanik i vitit”, “Artisti më i mirë i muzikës Pop” dhe kënga “Dance the Night” është nominuar në kategorinë “Kënga më e mirë e vitit”.

Për herë të parë, femrat dominojnë në të gjitha kategoritë, me Raye, e cila marrë një numër rekord nominimesh — dhe këtë vit, paneli duket se ka bërë zgjedhje të duhura, shkruan The Times, përcjell albinfo.ch.

Lewis Capaldi, Little Simz, Ed Sheeran, Miley Cyrus, Raye, Olivia Rodrigo, Dua Lipa dhe Taylor Swift janë gjithashtu ndër emrat më të famshëm të nominuar.

Skena e “Brit Awards 2023”, mbajtur në “The O2 Arena” të Londrës (Foto: Getty Images)

Ndërkohë, përkundër faktit se gjatë gjithë vitit ka pasur prurje të mëdha muzikore, si klipe dhe një album, këngëtarja Rita Ora befasisht ka ngelur jashtë listës së nominimeve këtë vit.

 

Albumi britanik i vitit

 

Blur – The Ballad of Darren

 

J Hus – Beautiful and Brutal Yard

 

Little Simz – No Thank You

 

Raye – My 21st Century Blues

 

Young Fathers – Heavy Heavy

 

Artisti britanik i vitit

 

Arlo Parks

 

Central Cee

 

Dave

 

Dua Lipa

 

Fred Again

 

J Hus

 

Jessie Ware

 

Little Simz

 

Olivia Dean

 

Raye

 

Grupi më i mirë britanik

 

Blur

 

Chase and Status

 

Headie One & K-Trap

 

Jungle

 

Young Fathers

 

Artisti i ri më i mirë

 

Mahalia

 

Olivia Dean

 

PinkPantheress

 

Raye

 

Yussef Dayes

 

Kënga më e mirë e vitit

 

– ADVERTISEMENT –

 

Calvin Harris dhe Ellie Goulding – Miracle

 

Cassö, Raye dhe D-Block Europe – Prada

 

Central Cee – Let Go

 

Central Cee dhe Dave – Sprinter

 

Dua Lipa – Dance the Night

 

Ed Sheeran – Eyes Closed

 

J Hus – Who Told You

 

Kenya Grace – Strangers

 

Lewis Capaldi – Wish You the Best

 

PinkPantheress – Boy’s a Liar

 

Raye – Escapism

 

Rudimental, Charlotte Plank dhe Vibe Chemistry – Dancing Is Healing

 

Stormzy dhe Debbie – Firebabe

 

Switch Disco dhe Ella Henderson – React

 

Venbee dhe Goddard – Messy in Heaven

 

Artisti më i mirë ndërkombëtar

 

Asake

 

Burna Boy

 

Caroline Polachek

 

CMAT

 

Kylie Minogue

 

Lana Del Rey

 

Miley Cyrus

 

Olivia Rodrigo

 

SZ

 

Taylor Swift

 

Grupi më i mirë ndërkombëtar

 

Blink-182

 

Boygenius

 

Foo Fighters

 

Gabriels

 

Paramore

 

Kënga më e mirë ndërkombëtare

 

Billie Eilish – What Was I Made For

 

David Kushner – Daylight

 

Doja Cat – Paint the Town Red

 

Jazzy – Giving Me

 

Libianca – People

 

Meghan Trainor – Made You Look

 

Miley Cyrus – Flowers

 

Noah Kahan – Stick Season

 

Robin Schulz dhe Oliver Tree – Miss You

 

Olivia Rodrigo – Vampire

 

Peggy Gou – (It Goes Like) Nanana

 

Rema – Calm Down

 

SZA – Kill Bill

 

Tate McRae – Greedy

 

Tyla – Water

 

Artisti më i mirë rock/alternative

 

Blur

 

Bring Me the Horizon

 

The Rolling Stones

 

Young Fathers

 

Yussef Dayes

 

Artisti më i mirë hip-hop/grime/rap

 

Casisdead

 

Central Cee

 

Dave

 

J Hus

 

Little Simz

 

Artisti më i mirë Dance

 

Barry Can’t Swim

 

Becky Hill

 

Calvin Harris

 

Fred Again

 

Romy

 

Artisti më i mirë Pop

 

Calvin Harris

 

Charli XCX

 

Dua Lipa

 

Olivia Dean

 

Raye

 

Artisti më i mirë R&B

 

Cleo Sol

 

Jorja Smith

 

Mahalia

 

Raye